מחשבות על זיכרון כוזב

בשנת 1984, כשהייתה בת 22, עברה הסטודנטית ג’ניפר תומפסון אונס אכזרי באיומי סכין בביתה בברלינגטון, צפון קרולינה. בזמן האונס היא ניסתה לשנן לעצמה ולזכור את מראה פניו של התוקף שלה, כדי שתוכל לזהות אותו מאוחר יותר. עוד באותו יום, בעזרת חוקרי המשטרה, היא הרכיבה קלסתרון של האנס כפי שזכרה אותו. על סמך הקלסתרון שנוצר הראו לה החוקרים תמונה של רונלד קוטון, צעיר שחור עם עבר פלילי. “זה האיש”, היא אמרה. בהמשך היא זיהתה אותו בוודאות מלאה במסדר זיהוי חי. תומפסון אמרה מאוחר יותר “קשה לי לתאר את השנאה ואת הזעם שחשתי כלפי האיש הזה”. קוטון נשפט, הורשע, ונידון למאסר עולם.

בשנת 1987 הצהיר בובי פול, אסיר באותו בית סוהר בו ריצה קוטון את מאסר העולם שלו, שהוא זה שביצע את האונס. במשפט החוזר שנערך התבקשה ג’ניפר תומפסון לזהות את פול, והצהירה “מעולם לא ראיתי אותו. אין לי מושג מי האיש הזה”. קוטון המשיך לטעון שהוא חף מפשע. בשנת 1995, בעזרת טכנולוגיות DNA חדשות, התברר שפול הוא אכן האנס. קוטון שוחרר מן הכלא לאחר שריצה 11 שנות מאסר.

לאחר השחרור שלו, נפגשו קוטון ותומפסון בכנסייה. היא סיפרה על הפגישה: “פשוט בכיתי. הסתכלתי עליו ואמרתי, ‘אם אגיד לך שוב ושוב, בכל דקה ובכל שעה של חיי, שאני מצטערת, האם תצליח לסלוח לי?’ והוא עשה את מה שלא יכולתי להעלות בדעתי. הוא התחיל לבכות בעצמו, ואמר ‘כבר סלחתי לך לפני שנים, ג’ניפר’.”

איך זה קרה? האם הזיכרון שלנו הוא מחסן או בית חרושת?

המוח האנושי הוא פלא שאין דומה לו ביקום. בשנים האחרונות חלה התקדמות אדירה בהבנת המוח, ויש לה השלכות על החיים של כולנו. מה זאת אינטליגנציה, ומה המקום והתפקיד של הרגשות במוח? איך עובד הזיכרון, מדוע כל כך חשוב לאמן אותו, ומה תוכלו לעשות כבר עכשיו כדי לשמור את המוח צעיר ובריא, עד 120?

פרופ’ יובל, רופא וחוקר מוח, ישיב על שאלות אלה ורבות אחרות ב-18 ביולי ביום שכולו שיחות נפש על המוח. בסגנונו הבהיר והייחודי הוא יביא את חזית המחקר הנוירו-ביולוגי לקהל הרחב, וייתן כלים לשמירה על הנכס החשוב ביותר שיש לנו – המוח שלנו.

בהרצאותיו יבצע פרופ’ יורם יובל השתלת זיכרון כוזב בקהל, ויסביר מדוע זה קל כל כך. נלמד מהם זיכרונות טראומטיים, מה הקשר שלהם ל”פוסט-טראומה”, וכיצד מטפלים בהם. נבחן גם את טיבם של זיכרונות הילדות המוקדמת, ונבין כיצד אנשים עלולים לסבול במשך כל חייהם מן התוצאות של אירועים שלעולם לא יצליחו להיזכר בהם. כיצד פועלים מנגנוני הזיכרון במוח, מהם שבעת חטאי הזיכרון, ואיך אפשר להתגבר עליהם?

יום של מסע אל המוח

יוצאים למסע אל המוח האנושי:

מתי זה קורה: יום שלישי, ה-18.7.2017
איפה: “קריפטון”, הכפר הירוק
כמה זמן לשריין: יום שלם, מתחילים ב-08:30 ומסיימים ב-16:00

הרשמה מהירה לרשימת הדיוור של יורם יובל

* indicates required

View previous campaigns.